Open
Monumentendag 2011: Villa Ganita
Open Monumentendag 2011 in Villa Ganita was erg geslaagd. Het was nooit echt druk, maar er was een regelmatige aanloop van bezoekers uit Gendt en daarbuiten, zodat ieder de kans had om vragen te stellen en op zijn gemak alles te bekijken. Zelfs voor de openingstijd van 13.00 uur waren er al mensen aan de deur geweest, zo hoorden wij bij aanvang. In het kringgebouw was door Henk Klaassen voor deze gelegenheid een tentoonstelling rond het thema van 2011 ‘Hergebruik oud Gebouw’ ingericht.
Er waren bijvoorbeeld foto’s te zien van Villa Ganita zelf, dat voorheen een dokterswoning en het gemeentehuis van Gendt is geweest, maar ook van winkeltjes en boerderijen die nu woonhuis zijn geworden etc. Sommige panden waren in de loop der tijd onherkenbaar veranderd. De meesten hadden een complete schoonheidsbehandeling ondergaan, maar er waren er ook waarvan het te betreuren is, dat ze zo verbouwd zijn. Niet alle verandering is een verbetering, dat is een bekend cliché.
Natuurlijk trok de kelder veel bekijks met de tentoonstelling van militaire poppen en andere voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog en ook de klim naar de zolder loonde, want daar waren kaarten te zien en waren op tafels weer kleine exposities van archeologische vondsten uit Gendt te bewonderen. Er was voor iedereen wat wils en dat heeft ongetwijfeld menig bezoeker versteld doen staan van wat er allemaal bij een historische kring te vinden is. De meeste bezoekers komen normaal vanwege stamboomonderzoek, maar nu zagen ze dat er ook een archief is met oude Gendtse kranten en met documenten van (verdwenen) verenigingen.
Ze zagen een aantal voorwerpen uit het Gendtse verleden die aan de kring geschonken zijn en waarmee af en toe weer een speciale tentoonstelling ingericht kan worden. Deze dag heeft zeker laten zien hoe veelzijdig een historische vereniging kan zijn.
foto's Henk Klaassen en Yvonne de Boer-Ravestein








